چگونه به کودک خود “نه” بگوییم

چگونه به کودک خود “نه” بگوییم

خلاصه کتاب “چگونه به کودک خود “نه” بگوییم”

دکتر ویل ویلکاف

ترجمه زهرا جعفری

آموختن “نه یعنی نه”به فرزندتان اولین قدم حیاتی برای نظم بخشیدن به رفتار او ودر واقع اساسی ترین کلید موفقیت در پرورش فرزند است.

ابتدا اهمیت “نه” :نقطه مشترک در بین والدینی که  در کنترل ومدیریت رفتار نا درست فرزندانشان موفق شده اند چیزی جز این نیست که در زمان نوپایی فرزندانشان رمز”نه” گفتن به آنان را کشف کرده اند.

کودک از شش ماهگی می تواند ارتباط بین گفته شما, چگونگی بر زبان آوردن آن وپیامد های بعدی برقرار کند و معنی نه گفتن را بفهمد پس از همان زمان می تواند اموزش ببیند. اما هنوزهم دیر نیست کودک تا 5سال بسیار تربیت پذیر است. ولی هرچه تعلل کنید کار دشوار تر می شود.

در فصل اول اهمیت نه گفتن بررسی شد. در فصل دوم علل این امر که چرا گفتن یک نه ساده موثر نیست.که میتواند علل گ.ناگون از جمله بیماری پنهان کودک باشد که بسیا مهم بوده و باید با مشورت پزشک کشف شود.

در فصل بعد اینگه از کجا باید شروع کنیم. مطرح می کند که ابتدا باید عللی ساده را که باعث بیشتر نا آرامی های کودک است از بین برود  از جمله کمبود خواب کودک و خستگی مفرط او در اوایل شب.

در این کتاب یکی از علل ایجاد بحث ودرگیری بین کودک و یکی از والدین را خستگی زیاد وحتی کمبو خواب در مادر میداند.که مسلما باید رفع شود.

در فصل بعد روش های مطرح شده توسط روان شناسان و مشاوران دیگر و علل ناموفق بودن صد در صد ان ها بررسی شده است از جمله روش تشویق وسیستم امتیاز دهی .یا گفتگو ویافتن علت و راه حل مشکل از میان حرف های خود کودک. یا جلب توجه کودک به چیزی دیگر .

صداقت و ثبات رای دوعامل بسیار موثر معرفی شده اند

در فصل های بعدی چند راه کار ساده برای جلوگیری از مزاحمت های کودک مطرح شده که جلوی بسیاری برخورد ها و اعمال مجازات ها را می گیرد

بعد از امتحان کردن های این موارد یک راه حل دیگر مطرح می کند: وان وقفه نام دارد سپس راه های انجام آن و جلوگیری از انجام نا درست آن و اشتباهات والدین دیگر و علل نتیجه نگرفتن آن ها بیان شد است

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *